VattenbehandlingsteknikViktigt med behandling av inkommande tapp-kallvatten

24 februari, 2020
Behandling av inkommande tapp-kallvatten
Bilden är tagen på en perlator på en handfats-kran som monterades ny för ca 5 år sedan. Stockholm vatten som leverantör av vatten så m.a.o. ”mjukt” vatten som levereras. Vattnet består av livsviktiga mineraler som är viktiga för människan, så att avhärda vattnet än mer kommer inte på fråga från leverantören av vårt dricksvatten. Vi får väl ”leva med dessa utfällningar” ELLER?? Nej så klart vi inte behöver!

Kalkutfällningar i vattnet är riktigt kostsamt för fastighetsägarna eller Brf innehavarna. Varje lägenhet består av 3 st vattenarmaturer som kalkar igen och måste bytas ut eller renoveras. Kalk sätter sig i fogar och på kanter i toaletter och flottörer och det blir svårt att hålla kaklet rent. Tvättmaskiner och diskmaskiner samt kaffebryggare kalkar igen och fungerar sämre.
Utfällningar och biofilmen är också boplatser för tillväxt av bakterier och temperaturer på VVC slingan kan ej hållas över 50 grader.
Att behandla inkommande tapp-kallvatten är ur ekonomiskt och hälsomässiga skäl ett bra val och Bauer Watertechnology’s vattenbehandlingsteknik är med 26 år på marknaden den överlägset bästa produkten med dokumenterad effekt.
När vattnet behandlas så löses gamla avlagringar upp. Armaturer, ventiler och utrustning hålls rena och behöver inte bytas ut i förtid utan får istället förlängd livslängd.
Kontakta mig så kommer jag förbi er på ett kostnadsfritt besök och berättar hur enkelt vi kan behandla era system och vad kunderna som redan använder vår teknik säger om deras upplevelser.

 



Våra tjänster:

Kontakta oss om du är nyfiken på produkten, önskar en offert eller behöver beställa en vattenanalys.

 

Tekfast logotyp liten
Om oss

Vi erbjuder tryckhållning, avgasning och vattenbehandling av era värme-, kyla- och tappvattensystem. Med rena och rätt trycksatta system skapar vi förutsättningar för energieffektivisering och driftsäkra system med ett minimalt underhållsbehov.

Om oss

Vi erbjuder tryckhållning, avgasning och vattenbehandling av era värme-, kyla- och tappvattensystem. Med rena och rätt trycksatta system skapar vi förutsättningar för energieffektivisering och driftsäkra system med ett minimalt underhållsbehov.

Följ oss i sociala medier

© 2023 Teknik & Fastighetspartner i Stockholm AB. Alla rättigheter reserverade. |  Byggd av GaboDesign